نرم‌افزار به عنوان سرویس (SaaS)

 

نرم افزار به عنوان سرویس saas

 

تعریف بهاسان از راهکار نرم‌افزار به عنوان خدمت (SaaS)

از دیدگاه بهاسان نرم‌افزار به عنوان خدمت (SaaS) به خدمتی گفته می‌شود که مصرف‌کنندگان بتوانند از بستر اینترنت به محیط نرم‌افزاری دسترسی داشته باشند. برنامه‌های کاربردی در یک ابر میزبانی می‌شوند و می‌توانند برای گستره‌ی وسیعی از نرم‌افزار‌های کاربردی مورد استفاده قرار بگیرند. طیف گسترده‌ای از نرم‌افزار‌های کاربردیِ شخصی‌سازی‌ شده را می‌توان به عنوان سرویس ارائه نمود. کاربران قادر هستند که از برنامه‌های کاربردی برای گستره‌ی وسیعی از نیازها شامل فروش، خدمات امور مشتریان، مدیریت منابع انسانی و ... استفاده کنند.

از نرم‌افزار به عنوان سرویس (SaaS) غالبا به عنوان نرم‌افزار بر اساس تقاضا یاد می‌شود و استفاده از آن شبیه به اجاره کردن نرم‌افزار به جای خرید آن است. در نسل‌های قبلی نرم‌افزارهای کاربردی می‌بایست پکیج یا بسته نرم‌افزاری آماده را خریداری و آن را روی کامپیوتر خود نصب می‌کردید و همچنین ممکن بود که مجوز نرم‌افزار محدودیت‌هایی را برای تعداد کاربران و دستگاه‌هایی که می‌توانستند از این نرم‌افزار استفاده کنند اعمال کند.

 

مزایای راهکار بهاسان برای ارائه نرم‌افزار به عنوان خدمت (SaaS)

مؤسسه گارتنر نرم‌افزار به عنوان سرویس را نرم‌افزاری که از راه دور توسط یک یا چند فراهم‌کننده مدیریت و ارائه می‌شود، تعریف می‌کند.

بنابراین از جمله مهمترین مزایای ارایه نرم‌افزار به عنوان سرویس عبارتند از:

  • فراهم‌ کردن سرویس

  • ارائه نرم‌افزار بر روی پلتفرم تولید نرم‌افزار که بر اساس معماری پلتفرم سیستم‌ساز، داده‌های مشتریان در فضاهای جداگانه‌ای نگه‌داری می‌‎شوند و تنها محیط برنامه از پلتفرم مشترک بهره می‌برد.

از این رو به جای نصب و نگهداری نرم‌افزار می‌توانید به راحتی به نرم‌افزار از طریق اینترنت دسترسی داشته باشید و خود را از نرم‌افزارهای پیچیده و مدیریت سخت‌افزار رها سازید. این موضوع می‌تواند موجب کاهش هزینه‌های سازمان شما و افزایش کیفیت دریافت خدمات موردنیاز شود.

کاربران نرم‌افزار به عنوان سرویس، نرم‌افزار را به جای خرید به صورت ماهانه یا سالانه اجاره می‌کنند. هنگامی که این نرم‌افزارها اجاره می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند، در ابتدا نرم‌افزار با توجه به نیاز کسب‌و‌کار به صورت شخصی‌سازی شده توسعه پیدا می‌کند سپس امکان استفاده از نرم‌افزار در هر زمان و مکان برای آن کسب‌و‌کار میسر خواهد شد.

 

کاربرد راهکار بهاسان برای ارائه نرم‌افزار به عنوان خدمت (SaaS)

  • مدیریت ارتباط با مشتری به عنوان سرویس   (Customer Relationship Management as a  Service)

  • سیستم مدیریت اطلاعات به عنوان سرویس  (Information Management System as a Service)

  • مدیریت منابع انسانی به عنوان سرویس  (Human Resource Management as a Service)

  • مدیریت محتوا به عنوان سرویس  (Content Management as a Service)

  • نرم‌افزار مدیریت فروش به عنوان سرویس  (Sales as a Service)

  • نرم‌افزار بازاریابی به عنوان سرویس  (Marketing as a Service)

  • نرم‌افزار انبارداری به عنوان سرویس  (Inventory as a Service)